Widget Image
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna

Sorry, no posts matched your criteria.

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet

Yağmurda Koşan Mı Daha Çok Islanır?

Yağmur!, yağmurun bambaşka ve çeşit çeşit etkisi vardır insanlar üzerinde kimisi yağmur yağdığında aşkı hisseder, kimisi hüzünü, kimisi karamsarlığı yani yağmurun insan ruhu üzerinde etkisi oldukça kendini belli eder. Yağmurda altında yürümek çok güzel bir şey tabi herkes için geçerli değil kimimiz de ıslanmaktan nefret eder. Bu yazımızda halk arasında yaygın olarak bilinen “yağmurda yürüme daha çok ıslanır, yok olmaz yağmurda koşma daha çok ıslanırsın” gibi cümleler bir çoğumuz çevremizden duymuşuzdur. Bu yazımızın konusu da bu yağmurda koşulmalı mı? koşulmamalı mı? yoksa üstü kapalı bir yer bulup yağmurun yağması durana kadar beklemeli mi? biraz ona değineceğiz.

Yağmurda Koşan Daha Çok Islanır Mı?

“Yağmurda yürüyünüz” diyenler, koşma durumunda yağmur damalılarının aynı sürede daha çok sayıda birikeceğini ve buharlaşmaları için daha az zaman olduğundan üzerimizin daha ıslak olacağını, aerodinamik tesirleri hesaba katarak, düz yürürken üzerimize düşmeyecek düşey damlaların, koşarak karşıdan gelecekleri için temas edeceklerini, yürürken başımıza düşen damla sayısının koştuğumuz sırada düşenden fazla olamayacağını ileri sürerek halk arasında bilinen “ahmak ıslatan” diye tabir edilen hafif yağışlarda yürümeyi öneriyorlar. “Koşunuz” görüşüne göre ise, yağmurda koşmakla yürümek arasında, vücudumuza düşen yağmur tanesi miktarı açısından bir fark olmayabilir ama önemli olan başımıza düşen miktardır. Bu nedenle koşarsak süre kısalır ve başımıza düşen yağmur miktarı azalır.

Yapılan bir deneyde, yağmur karşıdan 45 derece açı ile yağıyorken, bir defter kağıdına aynı mesafe 7 saniyede koşulduğunda 131 damla, 20 saniyede yürünüldüğünde ise 216 damla isabet ettiği saptanmıştır. Buna göre yağmurda yürüyerek gitmek, koşmaya göre nerdeyse iki misli ıslanmak anlamına gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: