Widget Image
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna

Sorry, no posts matched your criteria.

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet

Dünyanın En Soğuk Fizik Laboratuvarı

Dünya’nın en soğuk fizik laboratuvarı Antarktika’da bulunan IceCube Teleskop Laboratuarı. Laboratuvarda kalın buz tabakasının altında bulunan bir sensör dizisi nötrinoları tespit etmek için kullanılıyor.

Çok yüksek enerjili nötronları tespit etmek için kullanılan ekipmanlar sadece teleskoplar değildir.  (Nötrino: Bazı şiddetli astronomik olaylardan, örneğin yıldızların patlamasından kaynaklandığı bilinen atom altı parçacıklar)

Nötrinolar bazen Cherenkov ışıması oluşturmak için su içindeki moleküller ile reaksiyona girerken PMT (the photomultiplier tubes = foto-çoğaltıcı tüpler) tarafından alınır. (Cherenkov : elektrikli olarak yüklenmiş bir parçacığın (elektron gibi) bir yalıtkan içerisinden bulunduğu ortamdaki ışık hızından daha büyük bir sabit hızda geçerken ortaya çıkan bir elektromanyetik ışımadır)

IceCube

IceCube 1450- 2450 metre derinliklerde PMT (foto-çoğaltıcı tüpler) içeren küresel sensörleri olan Dijital Optik Modüller (DOMs) ile donatılmıştır. Dijital Optik Modüller 1 kilometre küp aralığındaki buz kütlesini araştırarak gözlemevinin dünyanın en soğuk ve en büyük nötrino gözlemevi olmasını sağlar. Gözlemevinde günlük bir terabayt ham veri toplanır ve analizi için gönderilir.

IceCube Teleskop Laboratuarı’nda 1 kilometre küplük buzun içinde Güneş Sistemi’nin içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nin dışından gelen 28 nötrino (atom altı parçacığı) keşfedildi. Bu keşif evrenin oluşumuna ilişkin önemli bilgiler sağlayabilir. Kara delikler, titreyen yıldızlar ve atom altı parçacıklar yayan gökcisimlerinin gizemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir. Dünyadaki en önemli parçacık fiziği projesi olan bu çalışma ile gelecek 10 yıl içerisinde toplanacak veriler, enerjinin kaynağını ortaya çıkarılmasını sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: